Hlavní Menu
Vyhledávání
Kalendář
Přihlášení
Fotogalerie
Vážení rodiče, nejen Kratom, nikotinové sáčky ale i HHC ohrožuje zdraví dětí. Zatímco látka THC při vyšší koncentraci z konopí dělá nelegální drogu, její „sestra“, nazývaná HHC, se v Česku již několik měsíců legálně volně prodává. Lze jí koupit jak v e-shopu, tak v kamenném obchodě ale i v prodejních automatech. Přitom i ona má psychoaktivní účinky a vzniká na ní závislost. HHC se na českém trhu ve zvýšené míře objevilo v roce 2022.
Nejčastější formou jeho užívání je tzv. vapování, tedy styl kouření e-cigaret, při němž nedochází ke spalování, ale výrobci ho například přidávají do potravin, které mají podobu třeba želatinových bonbonů, sušenek nebo sirupů. Stejně jako jiné na trhu nové drogy i HHC je někdy obchodníky označován za „sběratelský předmět“ a tím se snaží vyhnout regulacím, které se vztahují na potraviny. Nežádoucími účinky HHC je sucho v ústech, pocit hladu, chladu, bušení srdce, úzkost, závratě, mírné (při obvyklých dávkách) zvýšení krevního tlaku, nespavost, paranoia, překrvení spojivek (zarudlé oči), celková zmatenost, vtíravé myšlenky, může se objevit nevolnost a zvracení při nástupu účinku. Pokud vznikne závislost a uživatel HHC vysadí, dostavují se abstinenční příznaky v podobě nespavosti, podrážděnosti, únavy a špatné nálady.
Vyjádření MZCR.
Ministerstvo zdravotnictví chystá HHC zakázat, a to nejspíše od 1. července 2023. Tuto lhůtu úřad předpokládá při hladkém průběhu schvalování. „Vzhledem k tomu, že látka HHC má obdobné vlastnosti jako látka THC, která je již uvedena na seznamu návykových látek, Ministerstvo zdravotnictví bude doporučovat zařazení HHC na seznam návykových látek prostřednictvím novelizace nařízení vlády.“
Setkali jste se už s pojmem HHC?