Hlavní Menu
Vyhledávání
Kalendář
Přihlášení
Fotogalerie
Velikonočními svátky se naprostá většina chatařů vrací se na své chaty a chalupy, aby se přesvědčili, jak jejich odpočinkové objekty přečkaly zimu. Někdo si svůj objekt pravidelně dle možností kontroloval, někdo na to čas neměl, a svoji chatu nebo chalupu naposledy viděl na podzim loňského roku. Snad všichni majitelé však přijíždějí s obavami, zda jim do jejich objektu nebylo provedeno vloupání nebo jim nebyla způsobena jiná škoda poškozením nebo krádeží věcí z jejich pozemku.
Chataření a chalupaření je v ČR velkým koníčkem a takovýchto rekreačních objektů je po celé republice velké množství. Je proto samozřejmostí, že policisté ve všech krajích republiky provádějí pravidelné kontroly chatových oblastí ke zjištění, zda nebylo provedeno vloupání do objektů a provádějí kontroly osob v chatových oblastech. Rovněž tak i policisté Územního odboru Mělník k ochraně majetku chatařů a chalupářů každoročně v zimním období provádějí několik preventivně pátracích akcí a kontrol chatových oblastí za využití policejního vrtulníku s termovizí, psovodů se služebními psy a nasazením většího počtu policistů. I přes tyto prováděné kontroly a preventivní akce nelze vloupání do chat nebo chalup vyloučit.
Co je vhodné učinit, když už k takovému vloupání dojde.
Pro úspěšné pátrání po pachateli vloupání je pro policisty PČR rozhodné v jakém období k vloupání došlo. Pokud poškozený uvede, že byl na chatě naposledy v listopadu a vloupání zjistí a oznámí v březnu následujícího roku, je zde velká pravděpodobnost, že stopy, které pachatel na místě zanechal, budou z velké části znehodnoceny nebo nebude možné je vůbec vyhledat a zajistit. Čím dříve se policisté o vloupání dozvědí, tím je větší šance, že bude pachatel dopaden.
Každé takovéto vloupání a porušení domovní svobody negativně působí na psychiku majitelů chat a chalup, protože jim byl narušen pocit soukromí, a s tímto pocitem se mnohdy vyrovnávají hůře než s tím, že jim byla ukradena nějaká věc nebo poničeno vnitřní vybavení.