Městská policie Neratovice

Vyhledávání


Vyhledat text

Bezpečné město



Kalendář

<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    

Přihlášení

Přezdívka:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo
Jaroslava 14:28 - 31.12.
Dobrý den, ráda bych upozornila na problém s parkováním v ulicích Valtrových a Kolmá. Jeden ze...

Adam 7:44 - 4.1.
Krásný den,
Problém, se kterým si Vás dovoluji oslovit je ten, že na rohu ulice U Vodárny a...

Petr 12:30 - 16.10.
Dobrý den, prosím o intenzivnější průjezd hlídky MP Neratovice v ulici Ořechová, z důvodu pohybu...
Už se Vám někdy přihodilo, že Vás někdo po telefonu nutil odsouhlasit smlouvu na služby, které jste si neobjednali...?

Ano (31 hl.)
 
Ne (17 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 48

Fotogalerie

Vzorný "řidič"
Řidič tohoto vozidla jel po ul. Kostelecká rychlostí 76 km/h., ačkoliv je zde povolená rychlost 50km/h.
zobrazení: 1501
známka: 0

Počasí

Počasí Neratovice - Slunečno.cz
Prevence kriminality
Přednáška o kyberšikaně


Dne 21. a 23. 10. 2014 proběhla v rámci prevence kriminality pro žáky 7.A a 7.D ze ZŠ Ing. M. Plesingera-Božinova přednáška na téma kyberšikana. Strážníky byl na začátku přednášky vysvětlen pojem kyberšikany, jaké formy může nabývat, její propojení na šikanu a nechyběla zmínka o „nástrojích“, kterými je možné kyberšikanu provádět. Žáci celkem uměli popsat zásadní rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou, který spočívá v možné anonymitě u kyberšikany, na rozdíl od šikany.



Samozřejmě s touto tématikou souvisejí sociální sítě a veškeré elektronické komunikace, které jsou v dnešní době čím dál více využívány žáky, čímž se mohou vystavovat různým rizikům. Aby žáci tato rizika snížili, byla jim ponechána příručka bezpečného nastavení sociální sítě Facebook, letáčky s desaterem online bezpečnosti s článkem „Škádlení nebo šikana?“ a pomocnými odkazy na užitečné doplňky do internetového prohlížeče Mozilla Firefox. Protože drtivá většina žáků má zřízen účet v sociální síti Facebook, byly žákům ponechány zajímavé typy k této síti, jako např. jak zjistit, jestli se někdo nepřipojuje na jejich účet či jak zjistit, kdo navštěvuje jejich účet bez aplikace třetí strany a jak zažádat o odstranění nežádoucího odkazu na Facebooku, nebo ve vyhledávači Google. Pozornosti žáků neunikla ani možnost nechat si zjistit, jestli jejich e-mail nebyl hacknut, protože právě největší problém tkví v tom, že používají stejné heslo k více službám, což je velmi nebezpečné a v podstatě prolomením jednoho účtu se útočník dostává i k těm ostatním. Mimo jiné bylo hovořeno o autorských právech, která mohou žáci svým chováním na internetu a sociálních sítích porušit, s odkazem na článek Facebook a autorská díla a zmínka o posledních statistikách nejčastějších forem kyberšikany, kde na prvním místě je průnik na účet, verbální útoky, obtěžování prozváněním, vyhrožování a zastrašování, ponižování, ztrapňování šířením fotografie a krádež identity. Nechyběla zmínka o aplikaci WhatSapp běžící na Androidu, která je v současné době zneužívána pro kyberšikanu apod.

Cílem přednášek bylo, aby si žáci „odnesli“ poučení, jak se chovat v případě, že se stanou oběťmi kyberšikany, ale i šikany.  Bylo jim mimo jiné několikrát připomenuto, aby v případě, že se stanou oběťmi šikany, nebo jiné protiprávní činnosti, se obrátili na učitele nebo rodiče, což dokreslovaly dva skutečné příběhy kyberšikany, které na přednášce zazněly. Zmínka padla i ohledně autorských práv fotografií, videí, textů apod., které mají, nebo chtějí umístit na svůj profil, nebo prostě na internet prostřednictvím blogu apod. Velmi bylo zdůrazňováno, aby celkově na internetu a je jedno jakým komunikačním nástrojem, nezveřejňovali takové údaje, které by jinak o sobě neřekli cizím lidem a nečinili druhým to, co by jim samotným bylo nepříjemné.

 

Desatero online bezpečnosti:

  1. Vždy respektujte ostatní uživatele a „nečiň jim to, co nechceš, aby oni činili tobě.“
  2. Nevěřte každé informaci, kterou na internetu získáte a nezapomeňte, že opatrný internetový „serfař“ je inteligentní „serfař“.
  3. Velmi dobře si rozmyslete, co odesíláte a komu a nikdy neposílejte nikomu, koho neznáte, svoji fotografii a už vůbec ne intimní a ani další informace o Vás, (nedávejte nikomu své osobní údaje, adresu, věk, telefon, váš popis, kam chodíte apod.) nikdy nevíte, kdo se skrývá za monitorem.
  4. Udržujte veškerá svá hesla v tajnosti, nikdy nemějte k více účtům stejná hesla a dodržujte, aby se hesla neskládala jen z čísel, data narození apod., nesdělujte je ani kamarádovi.
  5. Seznamte se s pravidly chatu, sociální sítě či diskuse, ať víte, co je zakázáno dělat a když se s někým nechcete bavit, nebavte se.
  6. Na neslušné, hrubé nebo vulgární e-maily, vzkazy, příspěvky apod. nikdy neodpovídejte.
  7. Před tím než si domluvíte schůzku po internetu, tak se s tímto záměrem někomu svěřte (alespoň jednomu z rodičů) a když už na schůzku půjdete, je pro vaše bezpečí důležité, aby vás někdo např. z kamarádů, zpovzdálí sledoval.
  8. Pokud při „serfování“ po internetu narazíte na nějaký obrázek či text, nebo vám přijde e-mail, který vás šokuje, okamžitě opusťte webovou stránku, nebo e-mail smažte a informujte o tom rodiče.
  9. Jestliže vás nějaké stránky při „serfování“ internetem vyděsí, nebo přivedou do rozpaků, svěřte se rodičům, nebo dospělému.
  10. Snižte riziko zavirování počítače, nebo jiného „škůdce“, aby se usadil v počítači tím, že nebudete otevírat přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.

 

Škádlení nebo šikana?

„Znám oběti kyberšikany mezi dospělými lidmi. Takové stokrát opakované sprosté esemesky dokážou rozložit i silnou dospělou osobnost. Oběti jsou křehké. A agresoři rafinovaní,“ upozorňuje na sílu psychického teroru expert na téma šikany Michal Kolář. 1 Během seminářů s metodiky prevence se často objevují názory typu „ať si to vyřeší děti mezi sebou“, „já přeci nemusím řešit každé škádlení, klukovinu“ a podobně. V pozadí těchto myšlenek mnohdy stojí nejasné chápání hranice, co je a co ještě není šikana. Praktičtější vodítko než některá z definic – např. „chování, jehož záměrem je opakovaně ubližovat, ohrožovat, nebo zastrašovat“ poskytuje Michal Kolář, odborný garant projektu Minimalizace šikany 2: „Jaký je rozdíl mezi škádlením a šikanováním? Vnitřní rozdíl je veliký. Jestliže svého kamaráda škádlím, tak očekávám, že to bude legrace nejen pro mě, ale i pro něj. Ale když vidím, že to jako legraci nebere, že je zraněný, pak pocítím lítost a omluvím se mu. U šikany je to obráceně. Agresor chce druhému ublížit, chce ho ranit. A má z toho radost. Nejenom, že se mu neomluví, ale své chování opakuje. A většinou násilí stupňuje. Ještě bych měl doplnit jednu důležitou věc. Když někdo někoho škádlí a on mu jasně řekne, aby toho nechal, tak to musí respektovat. Jinak se jedná o porušování práva druhého člověka. A to má už k šikanování blízko. Naše práva končí tam, kde začínají práva druhého. Aby člověk dokázal tyto dva fenomény rozlišit v praxi, je potřeba, aby znal kromě jiného několik vrstev speciální teorie šikanování, měl zkušenosti s řešením násilí mezi vrstevníky a byl morálně inteligentní.“

1 Zdroj: převzato z http://zpravy.idnes.cz/

2 Zdroj: citováno z http://www.minimalizacesikany.cz/index.php

Pomocné odkazy:

DoNotTrack: Aktivní kontrola online soukromí, doplněk pro prohlížeč Mozilla Firefox.

https://www.abine.com/how-donottrackme-works/

Článek, který se zabývá sledováním Vaší aktivitou na internetu a proč používat DonotTrack.

https://support.mozilla.org/cs/kb/jak-reknu-webovym-strankam-aby-me-nesledovaly

MaskMe: Maskování IP adresy, E-mail adresy, Generování hesel apod. doplněk pro prohlížeč Mozilla Firefox.

https://www.abine.com/

Jestli je Váš e-mail hacknut, můžete prověřit na následující adrese https://sec.hpi.uni-potsdam.de/leak-checker/search. Po zadání adresy vám přijde do schránky informace, zdali je vaše schránka předmětem obchodu v hackerských kruzích, včetně dalších osobních údajů. Jedná se jen o kontrolu zjištění, jestli se váš e-mail nenachází v aktuální databázi s hacknutými účty.  Tato služba na 100% nezjistí, jestli byl váš účet hacknut, pouze odhalí, jestli se nenachází v aktuální nabídce hackerů

Na této adrese:

https://www.google.com/settings/security zjistíte činnost ve svém účtu na službě Gmail.

Na této adrese:

http://www.belarc.de/en/free_download.html stáhnete prográmek pro kontrolu aktualizací nejen zabezpečení systému Windows, ale i antiviru.

Na této stránce:

www.check-and-secure.com/browsercheck/_en/ zjistíte úroveň aktualizací doplňků v prohlížeči a případně odhalíte nebezpečné doplňky.

Na této stránce:

http://www.eset.com/cz/domacnosti/produkty/online-scanner/ lze zahájit online kontrolu počítače na přítomnost viru.

Na této stránce:

https://www.facebook.com/help/181495968648557/ můžete podat žádost o odstranění nežádoucího odkazu na Facebooku.

Na této stránce:

https://support.google.com/legal/contact/lr_eudpa?product=websearch můžete podat žádost o odstranění odkazů z vyhledávání Googlu na základě evropských předpisů o ochraně údajů.

 

 

 

 


| Vydáno dne 04. 11. 2014| Zdroj: mpneratovice.cz |

Co vše zveřejňujete na sociálních sítích a pro koho?

Jen jméno, nebo přezdívka (Počet hlasů: 3)
(42.86 %)

Jméno a adresu (Počet hlasů: 0)
(0.00 %)

Jméno a adresa pro seznam přátel (Počet hlasů: 0)
(0.00 %)

Jméno, adresa, statusy, foto a videa (Počet hlasů: 0)
(0.00 %)

Jméno, adresa, statusy, foto a videa jen pro seznam přátel (Počet hlasů: 3)
(42.86 %)

Je mi to jedno (Počet hlasů: 1)
(14.29 %)

Celkem hlasovalo: 7
Související články:
Pojď cvičit. Odhoď ulici. (21.01.2016)
Seminář o sebeobraně (20.12.2014)
Přednáška o používání zábavné pyrotechniky (08.12.2014)
Přednáška o vandalismu, šikaně, agresi apod. (05.12.2014)
Přednáška o používání zábavné pyrotechniky (27.11.2014)
Přednáška na téma šikana (25.11.2014)
Přednáška o bezpečném chování (20.11.2014)
Přednáška o bezpečném chování (12.11.2014)
Přednáška o kyberšikaně (23.10.2014)
Přednáška o kyberšikaně a nebezpečí internetu (17.10.2014)
Upozornění pro občany našeho města (13.10.2014)
Dopravní výchova (09.10.2014)
Dopravní výchova (02.10.2014)
Dopravní výchova (23.09.2014)
Měření rychlosti za účasti žáků II. ZŠ (17.09.2014)
Kontroly cyklistů (04.09.2014)
Rozhovory se seniory v nákupních střediscích (04.09.2014)
Přednáška pro letní tábor v Mlékojedech (30.07.2014)
Den záchranářů v Poděbradech (10.07.2014)
Přednáška první pomoci na SOA Lobkovice (09.07.2014)
Přednáška o sebeobraně (04.07.2014)
Vyhraj cyklistické potřeby (24.06.2014)
Měření rychlosti za účasti žáků II. ZŠ (18.06.2014)
Dopravní výchova (13.06.2014)
Dopravní výchova (04.06.2014)
Dětský den 2014 (02.06.2014)
Dopravní výchova (22.05.2014)
Dopravní výchova (15.05.2014)
Přednáška první pomoci na II. ZŠ (06.05.2014)
Přednáška o sebeobraně (05.05.2014)
Přednáška první pomoci na II. ZŠ (22.04.2014)
Přednáška o šikaně (16.04.2014)
Facebook a autorská díla (14.04.2014)
Přednáška první pomoci na II. ZŠ (02.04.2014)
Přednáška první pomoci na II. ZŠ (26.03.2014)
Přednáška v MŠ Berušky a Dubínek (20.03.2014)
Přednáška v MŠ v Lobkovicích a Sluníčko (05.03.2014)
Žáci gymnázia si prohlédli MKDS (04.03.2014)
Přednáška v MŠ Zahrádka a Sovička (24.02.2014)
Přednáška v MŠ U Rybiček a Písnička (12.02.2014)
Přednáška o šikaně (06.02.2014)
Přednáška v MŠ Čtyřlístek a Kaštánek (21.01.2014)
Nabídka prevence kriminality pro rok 2014 (02.01.2014)
© 2024 Městská policie Neratovice - Desing - Powered by PhpRS.
Kopírování, další zveřejňování a šíření jakýchkoli textů, obrázků, fotografií, zdrojových kódů
nebo jiných částí webu bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.