Hlavní Menu
Vyhledávání
Kalendář
Přihlášení
Fotogalerie
Dne 21.11. 2013 proběhla v rámci prevence kriminality pro žáky 7.B ze ZŠ Ing. M. Plesingera-Božinova přednáška na téma šikana a kyberšikana. Preventistou byly na začátku přednášky vysvětleny pojmy jako agrese, co je šikana a jaké formy může nabývat. Strážníky byly popsány typy agresorů, jaké metody používají k šikanování, dále kdo se může stát obětí a v co šikana může u oběti vyústit. V průběhu přednášky si žáci zahráli v několika modelových scénkách, kde si mohli vyzkoušet roli agresora i vcítit se do role oběti. Přes úsměvnost scének si žáci uvědomovali závažnost problematiky, že tyto situace ve skutečnosti zábavné nejsou a začali je brát vážně.
V dnešní době se šikanou úzce souvisí kyberšikana, o které bylo v průběhu přednášky také okrajově hovořeno. Nejen sociálně sítě, které jsou s touto problematikou spjaty a které v současnosti využívá čím dál tím více žáků a jejichž prostřednictvím se mohou vystavovat různým rizikům. Aby žáci snížili možná rizika, byla jim ponechána příručka k sociální síti facebook, která je provede bezpečným nastavením této sítě a zároveň jim bylo rozdáno desatero online bezpečnosti s článkem "Škádlení nebo šikana?" s pomocnými odkazy na užitečné doplňky, které jim byly vysvětleny.
Žáci v průběhu přednášky kladli dotazy, kolik případů šikany se řeší ročně, jak mohou šikanu rozpoznat, nebo jak mají postupovat a reagovat, když se stanou svědkem, nebo obětí šikany. Cílem této přednášky bylo, aby si žáci „odnesli“ poučení, jak se chovat v případě, že se stanou oběťmi šikany, kyberšikany apod. Žákům bylo mimo jiné několikrát připomenuto, aby v případě, že se stanou oběťmi šikany, nebo jiné protiprávní činnosti, se obrátili na učitele, rodiče či přímo kontaktovali Městskou policii Neratovice.
Desatero online bezpečnosti:
Jakou sociální síť používáte?