Hlavní Menu
Vyhledávání
Kalendář
Přihlášení
Fotogalerie
Dne 18. 6. 2013 proběhla v dopoledních hodinách pro zaměstnance HAPPY END CZ a.s. v rámci prevence kriminality přednáška první pomoci s praktickým nácvikem. Úvod přednášky byl zahájen prezentací o zdravovědě a první pomoci, kde preventista hovořil o tom, co je to vlastně první pomoc, jak správně postupovat při zachraňování zdraví a života zraněného a jak při poskytování první pomoci neohrozit své zdraví a život.
Zúčastněným byly vysvětleny životní funkce (vědomí, srdeční činnost, dech), jak je mohou zjistit, jak postupovat při jejich obnově a jak jsou tyto životní funkce na sobě navzájem závislé. Dále bylo hovořeno o pořezání se, následném krvácení a jak při těchto zraněních postupovat. Nebyly opomenuty ani další úrazy, jako popáleniny, odřeniny, zlomeniny apod. Bylo popsáno, jak postupovat při nevolnostech způsobených vysokými teplotami, nízkým tlakem, nedodržením pitného režimu apod. Hovořilo se i o epilepsii a jak postupovat při poskytování první pomoci, když někdo prochází malým, nebo velkým epileptickým záchvatem. Dále bylo připomenuto, že zachraňující musí dbát i na vlastní bezpečí , zdraví a používat ochranné pomůcky, jako rukavice, resuscitační roušku apod. Následně bylo účastníkům přednášky vysvětleno, jak mají uvolnit horní cesty dýchací, v jakých případech uložit zraněného do zotavovací polohy a také jim byla popsána kardiopulmonální resuscitace (KPR).
V druhé, praktické části, si zaměstnanci HAPPY END blíže prohlédli AED, který byl preventistou předveden na resuscitačním modelu dospělého. AED si sám dokáže zjistit srdeční činnost zraněného a hlasově navigovat laického záchranáře první pomocí k záchraně života a zdraví, než dorazí odborná lékařská pomoc. Účastníci přednášky si pak postupně vyzkoušeli na „panáku“ postup oživování, od zkontrolování životních funkcí, přes uvolnění horních cest dýchacích, až po umělé dýchání a nepřímou masáž srdce. V průběhu a ke konci praktické části přednášky strážníci odpovídali na dotazy, které se týkaly např. toho, kdy poskytovat umělé dýchání, jak rozpoznat opilou osobu od diabetika apod. Dále tito lidé hovořili i o svých zážitcích a případech, kdy poskytovali pomoc zraněnému. Hovořili tedy se strážníky o konkrétních situacích, se kterými se již setkali a jak postupovali při poskytování první pomoci.
Cílem této přednášky bylo zúčastněné seznámit se základy poskytování první pomoci, kde si mohli na „panáku“ vyzkoušet oživování a nebáli se pomoci v případech, kdy první pomoc bude neodkladná. Aby si zachovali chladnou hlavu, zjistili stav zraněného, poskytli první pomoc a kontaktovali IZS.
Několik zásad první pomoci k připomenutí:
Vyčkat příjezdu záchranářů
Dokázali byste poskytnout první pomoc?