Hlavní Menu
Vyhledávání
Kalendář
Přihlášení
Fotogalerie
Dne 20. 3. 2013 byla v rámci prevence kriminality uskutečněna přednáška s praktickým nácvikem první pomoci pro žáky 8. B ze II. ZŠ. Na začátku teoretické části bylo žákům promítnuto krátké video, kde bylo vidět, jak postupovat u různých zranění, jako např. vymknuté klouby, odřeniny, i ukázka resuscitace. Po krátkém instruktážním filmu preventista přednášel o první pomoci, co to vlastně je, jak správně postupovat při jejím poskytování, aby bylo dosaženo záchrany zdraví a života, a aby při tom zachránce neohrozil na životě a zdraví sebe, ani raněného. Žákům byly vysvětleny základní životní funkce (vědomí, puls, dech) a jak je mohou zjistit. Preventista s žáky hovořil o tom, co mají dělat, když se setkají s někým, kdo má epileptický záchvat, jak ho rozpoznat a jakým způsobem postupovat. Také bylo hovořeno i o diabetes a rizicích, která tuto nemoc mohou provázet, jako hypoglykémie, nebo hyperglykémie. Okrajově bylo řečeno, jak určit, že se jedná o tyto záchvaty a následný postup první pomoci. Žákům bylo také popsáno, jak mají uvolnit horní cesty dýchací, v jakých případech mají uložit zraněného do stabilizované polohy, a také jim byla popsána kardiopulmonální resuscitace (KPR).
V druhé, praktické části byl žákům ukázán AED spolu s resuscitačním modelem dospělého, kde bylo preventistou předvedeno, jak defibrilátor funguje. AED si sám dokáže zjistit srdeční činnost zraněného a následně po vyhodnocení hlasově naviguje záchranáře v postupu resuscitace a tím zachraňuje život. Žáci si následně vyzkoušeli navzájem na sobě stabilizovanou polohu a na „panákovi“ postup resuscitace, tedy uvolnění horních cest dýchacích, umělého dýchání a nepřímé masáže srdce. Žákům byla nastíněna modelová situace, aby si mohli vyzkoušet resuscitaci na panáku. Ve většině případů postupovali správně a na chyby, kterých se dopouštěli, byli preventistou upozorněni s radou, jak postupovat správně.
Cílem přednášky bylo žáky seznámit se základy poskytnutí první pomoci, aby se nebáli jí poskytnout, a v případě, kdy bude první pomoc nutná, zachovali klidnou hlavu, správně kontaktovali IZS a dokázali zjistit základní životní funkce a poskytnout první pomoc.
Několik zásad první pomoci k připomenutí:
Volat IZS: 155, 150, 156, 158
Zjistit stav zraněného a životní funkce
Zajistit životní funkce zraněného
Uložit zraněného do stabilizované polohy, když je to možné
Vyčkat příjezdu záchranářů
Fotogalerie: 20. 3. 2013 Video Fotografie ke stažení