S příchodem Mikuláše a Nového roku začíná mládež v ulicích používat zábavnou pyrotechniku.
Každým rokem dochází začátkem prosince v období kolem Mikuláše k většímu nárůstu používání zábavné pyrotechniky v ulicích města. Tato zábava přetrvává celý prosinec a vrcholí s příchodem Nového roku. Ohledně zábavné pyrotechniky jsou stanovena jasná pravidla se zacházením a je nutné se jimi řídit. Další zásadou při používání zábavné pyrotechniky je ohleduplnost k občanům. Městská policie každý rok přijímá četná telefonická oznámení se stížnostmi na bezohledné používání pyrotechniky, ale na druhou stranu je třeba v tomto čase a to hlavně v období s příchodem Nového roku se "obrnit" trpělivostí a snažit se být tolerantní.
Prodej pyrotechniky
Strážníci v tomto období provádějí kontroly obchodů a míst, kde je tato pyrotechnika prodávána. V případě, že prodejci poruší zákon ohledně prodeje zábavné pyrotechniky, je celá událost předána příslušnému správnímu orgánu k dalšímu řešení.
Při prodeji se prodejci musí řídit postupem upraveným dle zákona o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů č. 148/2010 Sb., vyhlášky č. 123/2014 o bezpečnostních a technických požadavcích na zacházení s pyrotechnickými výrobky s odkazem na § 36d zákona č. 174/1992 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě a nařízením vlády o zacházení s pyrotechnickými výrobky č.32/2014.
Rozdělení pyrotechniky
Rozdělení pyrotechniky podle tříd:
-
Třída I. - prodej bez omezení věku.
-
Třída II. - prodej od 18 let.
-
Třída III. - prodej pouze držitelům platného průkazu odpalovače ohňostrojů.
Rozdělení pyrotechniky podle kategorií dle zákona 148/2010:
-
Kategorie I. - prodej od 15 let.
-
Kategorie II. - prodej od 18 let.
-
Kategorie III. - prodej od 21 let.
Každý pyrotechnický výrobek musí být opatřen českým návodem k použití, datem použitelnosti, znakem zkratky Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva
(ČÚZZS viz obr. XXX znamená číslo certifikátu, YY znamená rok vydání, Z-Z znamená třídu nebezpečnosti). V případě, že prodejce nabízí pyrotechniku, která nevyhovuje kritériím stanovených zákonem, dopouští se protiprávního jednání a vystavuje se postihu ze strany správního orgánu. Kupující tak nemá jistotu, v jaké kvalitě pyrotechniku kupuje a zda je její použití bezpečné, protože v případě poškození zdraví či majetku je následné vymáhání škody velmi složité.
Používání pyrotechniky
Používání zábavné pyrotechniky na území Neratovic není vyhláškou nijak upraveno, ale v určitých případech může být strážníky nebo policisty klasifikováno jako přestupkové jednání rušení nočního klidu či znečištění veřejného prostranství podle § 47 odst. b, d, zákona o přestupcích, nebo narušení občanského soužití podle § 49 stejného zákona. Výjimka z rušení nočního klidu je upravena v obecně závazné vyhlášce města č. 3/2012 O veřejném pořádku, opatření k jeho zabezpečení a čistotě ve městě v čl. 8.
-
pyrotechnické předměty se mohou používat jen v souladu s návodem k používání
-
v prodejních a skladových prostorách se nesmí provádět zapalování pyrotechnických předmětů
-
pyrotechnické předměty třídy II a III se nesmějí používat v uzavřených prostorách (místnosti, dopravní prostředky atd.), v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, ozdravoven a při sportovních akcích, což neplatí pro pyrotechnické předměty používané ve filmu, televizi a pro scénické a stolní salonní efekty
Několik rad na závěr:
zábavnou pyrotechniku si kupujte pokud možno v osvědčených kamenných obchodech, kde tak máte možnost se přesvědčit, zda jsou schváleny zákonnými normami
-
nenakupujte výrobky s porušeným obalem či s nedostatečnými, nebo chybějícími informacemi.
-
zvažte, kde budete pyrotechniku používat a s rozmyslem si vybírejte místo
-
možný rozptyl „vybuchující“ pyrotechniky berte velmi důrazně na vědomí
-
zajistěte si dostatek prostoru, jak pro samotné odpálení, tak pro přihlížející
-
v žádném případě by neměly být pyrotechnické výrobky svěřeny dětem
-
v případě, že pyrotechnika nevybuchne, nepokoušejte se ji znovu „odpálit“ či s ní jakkoli manipulovat a využijte návod, který by měl být součástí a buďte velmi obezřetní (polijte ji vodou nebo „zakopejte“ do hlíny apod.)
-
s pyrotechnikou neprovádějte experimenty
-
zakoupenou pyrotechniku řádně uskladněte
-
při odpalování dávejte pozor na mohutné zvukové efekty
-
používáním pyrotechniky buďte ohleduplní ke svému okolí a
-
neobtěžujte záměrně jiné občany
-
nepoužívejte ji v blízkosti seniorů, kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, ozdravoven či sportovních akcích
-
nepoužívejte ji v blízkosti otevřených oken domů
-
nepoužívejte ji tam, kde se venčí psi a mějte na paměti, že kočky i psi mají vyvinutější sluch než lidé a při nadměrném hluku trpí
-
nepoužívejte ji v uzavřených místnostech
-
dbejte na to, aby při odpalování nebyl ohrožen majetek
-
když pyrotechniku odpalujete, nemiřte na ostatní, kteří jsou přítomni, ať už z bezpečnostního hlediska, tak i proto, že je to zakázáno!
-
s pyrotechnikou manipulujte na otevřeném prostranství
-
v žádném případě ji nevhazujte pod dopravní prostředky
Následující obrázky by Vás neměly odradit od používání pyrotechniky, ale upozornit na to, že ji máte používat s maximální rozvahou a vyvarovat se po „domácku“ vyrobených výbušnin a nedotýkat se nalezených věcí (výbušnin, střeliva a zbraní)!
V rámci prevence kriminality byly tyto informace předány na II. a III. ZŠ, kde je s touto problematikou seznámí učitelé.