Bezpečně u vody

Autor: PČR Neratovice <me.tisk@pcr.cz>, Téma: Policie informuje, Zdroj: pcr.cz, Vydáno dne: 21. 08. 2024

MĚLNICKO: Pravidla neplatí jen na silnicích, ale i na vodních tocích. 

Léto je v plném proudu a horké slunné dny lákají k vodě. Proto policisté Územního odboru Mělník a policejní preventistky provádějí pravidelné kontroly na vodních tocích a plochách v celém jejich teritoriu. Ne jinak tomu bylo i v pátek 16. srpna, kdy se zapojili do celorepublikového preventivně-bezpečnostního projektu „BEZPEČNĚ U VODY“. Tento má za cíl zvýšit povědomí o bezpečnosti u vody.



Během kontroly policisté dohlíželi na dodržování zákona o vnitrozemské plavbě, rybářského zákona, vyhlášek měst a obcí, ale také na veřejný pořádek u vodních ploch. Kontrolovali rybáře, ale i vůdce malých plavidel (řidiče lodí). U těch zjišťovali, zda mají příslušná oprávnění k řízení, povinnou výbavu na lodi, lodní osvědčení (technický průkaz), dále zda „řidiči“ neřídí pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, neboť i na vodě platí v tomto ohledu stejná pravidla jako na silnici. V rámci akce byla zkontrolována desítka rybářů a vůdců malých plavidel, kteří měli vše v pořádku.

Více informací o celém projektu naleznete zde – https://www.policie.cz/clanek/bezpecne-u-vody-2024-zahajeno.aspx

Několik preventivních rad:

Loď

  1. Plavba na raftu, kánoi, kajaku, plachetnici nebo motorovém člunu není jen o zážitku. Myslete na své bezpečí.
  2. Už při plánování plavby nezapomeňte na vhodné záchranné pomůcky pro celou posádku.
  3. Zejména pro neplavce jsou nezbytností vesty s límcem, které zajistí polohu na zádech. Při použití nezapomeňte vestu řádně upevnit a zapnout jistící popruh mezi nohama, zejména u dětí.
  4. Riziko nepodceňujte ani, když jste zdatný plavec. Po pádu do vody nemusíte být v pohodě, vhodná alternativa plovací vesty, třeba lehká profesionální samonafukovací, se může hodit i vám.
  5. Nepodceňujte rizika jezů ani silných proudů. Při sjíždění řeky pečlivě zvažujte stav vody a své schopnosti. Pod jezem se určitě nekoupejte.
  6. Do jezu neskákejte ani kvůli záchraně. Je vhodné najít pomůcku, kterou je možné zachraňovanému hodit ze břehu (u některých jezů jsou k dispozici záchranné boxy, lze improvizovat).

Koupání

  1. Před vstupem do vody vždy zvažte své plavecké dovednosti a schopnosti, ale i aktuální fyzický a zdravotní stav.
  2. Nechoďte  se koupat sami, unavený nebo pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek.
  3. Zejména na větších vodních plochách či tocích je ve vašem vlastním zájmu, abyste byli viditelný pro ostatní. Ať už pro ty na břehu nebo blížící se loď. K tomu skvěle poslouží plavecká bójka doplněná plaveckou čepicí v zářivé barvě.
  4. Neskákejte  do neznámé vody.

Věnujte pozornost i svým věcem.

  1. Nenechávejte své osobní věci a cennosti bez dozoru.
  2. Auto není bezpečným místem pro uložení cenných věcí. Pokud nelze jinak, uložte věci ve vozidle na místo skryté pohledům zvenku.
  3. V kempech, koupalištích, aquaparcích využívejte bezpečnostní schránky, pokud jsou k dispozici.
  4. Doklady neukládejte společně s penězi.

Kontroly vodních ploch v celém teritoriu Územního odboru policie Mělník budou nadále pokračovat.
Přejeme příjemný a bezpečný pobyt u vody.

prap. Bc. Martina Hamplová
PČR Mělník