Vandalismus jako takový, patří mezi společensky nebezpečné a rizikové jevy. Označuje se tak svévolné poškozování a ničení veřejného, ale i soukromého majetku, které nepřináší pachateli žádné materiální obohacení a nemá pro pachatele žádný význam. Většinou tak činí pro vlastní potěšení či potřebu odreagovat se a ve většině případů se jedná o osoby, které jsou pod vlivem alkoholu či jiných omamných nebo psychotropních látek.
Rozdíl mezi trestným činem a přestupkem
Hranice mezi trestným činem a přestupkem je v řadě případů velice tenká. Rozhodujícím faktorem je rozsah poškození a náklady, které bude majitel poškozené věci nucen vynaložit na opravu, nebo na pořízení nové věci. Jakmile náklady přesáhnou částku 10.000 Kč, jedná se o trestný čin, do této částky jde o přestupek, za který je možné uložit pokutu v příkazním řízení na místě, nebo postoupit příslušnému správnímu orgánu.
Vandalismus v Neratovicích
Městská policie se tímto problémem zabývá nejen v represivní, ale i v preventivní rovině, především formou přednášek na základních školách. Vzhledem k povaze vandalismu je přistižení pachatelů přímo při činu velice obtížné, protože poškození cizího majetku je otázkou několika vteřin. Vandalismus může být v podobě např. poničeného dopravního značení, skleněné výplně zastávek nebo pomalovaných zastávek veřejné dopravy fixami či polepených veřejně prospěšných zařízení různými samolepkami apod. I přesto se strážníkům daří velké procento případů objasnit a velkou měrou k tomu přispívá operátor městského kamerového dohlížecího systému.
Za rok 2022 bylo strážníky řešeno celkem 35 případů poškozování cizího majetku. Ve 23 případech byla uložena pokuta a ve 12 případech bylo poškozování majetku postoupeno příslušnému správnímu orgánu.
V případě, že budete svědky takovéhoto jednání, budeme rádi za jakékoli informace, které povedou k odhalení pachatele. Děkujeme.