MĚLNICKO - Den bezpečnějšího internetu v letošním roce připadá na dnešní den, úterý 7. února.
Cílem této mezinárodní kampaně #SaferInternetDay je zvýšit povědomí o aktuálních nebezpečích v online prostředí a propagovat jeho bezpečné a pozitivní užívání.
Internet se stal každodenní součástí našich životů. Nabízí úžasné příležitosti nejen komunikace, ale i objevování a tvorby. V posledních letech jeho využívání obrovsky narostlo, a to i díky covidové pandemii. Při používání internetu existují rizika, s kterými musíme počítat. Aby byl internet pouze dobrým sluhou a ne zlým pánem, je třeba si neustále uvědomovat nebezpečí a chovat se ve virtuálním prostředí obezřetně. Co bychom neudělali v reálném světě, nedělejme ani ve virtuálním.
Kyberkriminalita narůstá. Nejrozšířenější trestnou činností, typickou pro tuto oblast, jsou různá podvodná jednání. Pachatelé se pod různými legendami snaží vylákat z lidí peníze. Vydávají se například za kupujícího, který má zájem o inzerované zboží, podstrčí vám fiktivní platební bránu, kde vyplníte citlivé bankovní údaje a místo peněz za inzerované zboží přicházíte o všechny úspory. Dále pak zasílají SMS zprávy s fiktivními sociálními příspěvky či legendou o doplacení zásilky nebo nabízejí velmi výhodné investice. Často se vydávají za pracovníky bank či policisty, snaží se klienty vystrašit a zmanipulovat.
V rovině mravností kriminality jde o šíření nebo držení dětské pornografie a sexuální nátlak. Výjimkou nejsou ani další trestné činy, jako jsou nebezpečné vyhrožování, vydírání.
Policejní preventisté se stejně jako v uplynulých letech i v letošním roce zaměří na předávání rad uživatelům internetu, neboť mnohdy stačí skutečně málo, abychom se nestali obětí nejen internetových podvodníků, ale i například sextingu.
Občané si mohou vyzkoušet také interaktivní kybertest, v kterém se seznámí s nejčastějšími kybernetickými podvody a naučí se, jak je rozpoznat a podvodníkům nenaletět.
Několik preventivních rad:
por. Mgr. Markéta Johnová