Přednáška na téma kyberšikana apod.

Autor: MP <info@mpneratovice>, Téma: Prevence kriminality, Zdroj: mpneratovice.cz, Vydáno dne: 26. 05. 2022

Dne 12. 5. 2022 proběhla, v rámci prevence kriminality pro první a druhé ročníky žáků oborů kadeřnic a operátorů výroby SOŠ a SOU Neratovice, přednáška na téma kyberšikana - vandalismus, sprejerství, výtržnictví a agrese, kde byl kladen důraz na rizika kyberšikany a jejich dopad na šikanovanou osobu. Studentům bylo vysvětleno, co je to kyberšikana a rizika spojená s ní. V první fázi přednášky bylo studentům vysvětleno, co to znamená kyberšikana a vandalství a co vše je formou vandalismu. Většina dotázaných měla představu, co to vandalismus je, ale i jaké tresty za něj mohou dostat. Studentům byl také vysvětlen rozdíl mezi přestupkem a trestným činem. Dál jim byly vysvětleny případné postihy a byli informováni o riziku, kdy se z přestupku může snadno stát trestný čin.



Preventistou bylo předneseno několik konkrétních příkladů, které se ve skutečnosti staly, jejich konkrétní postihy a bylo popsáno přestupkové jednání, nebo postihy za trestný čin. V neposlední řadě byly také zmíněny příklady vandalismu spojené se sportovními utkáními. Studenti mnohdy koukali s údivem, čeho všeho jsou lidé schopni. V další části přednášky bylo probráno téma agresivity, její důvody a ovlivnitelnost mladých lidí a dětí prostřednictvím negativního působení médií. Jako jeden ze závažných problémů pro děti a mladé lidi byl popsán vliv počítačových her, ale i filmu, kde jsou děti každodenně ovlivňovány krvavými přestřelkami a krvavými hrami, které velmi negativně působí na výše zmíněnou skupinu osob. Následně byly popsány konkrétní případy a důvody, proč osoby v těchto příbězích byly schopny tohoto odstrašujícího jednání. Vždy bylo toto jednání zapříčiněno častým sledováním medií (TV a internet), které byly příčinou snížení schopnosti racionálního myšlení a uvažování těchto lidí a všechny uvedené příběhy se skutečně staly. V poslední řadě byly studentům popsány konkrétní případy ze zahraničí o psychickém útoku formou kyberšikany na mládež v jejich věku, které se skutečně odehrály. Bohužel tyto příběhy neměly moc dobrý konec, ale o to byly pro ně emotivnější a posloužily jako příklady, čeho se mají vyvarovat. Byla jim vysvětlena všechna možná rizika, příčiny šikany i kyberšikany a jak by se měli v takových situacích zachovat s tím, aby nebyli lhostejní k ostatním a v případě, že o takovém chování vědí, tak aby ho nahlásili. 

Škádlení nebo šikana?

„Znám oběti kyberšikany mezi dospělými lidmi. Takové stokrát opakované sprosté esemesky dokážou rozložit i silnou dospělou osobnost. Oběti jsou křehké. A agresoři rafinovaní,“ upozorňuje na sílu psychického teroru expert na téma šikany Michal Kolář. 1 Během seminářů s metodiky prevence se často objevují názory typu „ať si to vyřeší děti mezi sebou“, „já přeci nemusím řešit každé škádlení, klukovinu“ a podobně. V pozadí těchto myšlenek mnohdy stojí nejasné chápání hranice, co je a co ještě není šikana. Praktičtější vodítko než některá z definic – např. „chování, jehož záměrem je opakovaně ubližovat, ohrožovat, nebo zastrašovat“ poskytuje Michal Kolář, odborný garant projektu Minimalizace šikany 2: „Jaký je rozdíl mezi škádlením a šikanováním? Vnitřní rozdíl je veliký. Jestliže svého kamaráda škádlím, tak očekávám, že to bude legrace nejen pro mě, ale i pro něj. Ale když vidím, že to jako legraci nebere, že je zraněný, pak pocítím lítost a omluvím se mu. U šikany je to obráceně. Agresor chce druhému ublížit, chce ho ranit. A má z toho radost. Nejenom, že se mu neomluví, ale své chování opakuje. A většinou násilí stupňuje. Ještě bych měl doplnit jednu důležitou věc. Když někdo někoho škádlí a on mu jasně řekne, aby toho nechal, tak to musí respektovat. Jinak se jedná o porušování práva druhého člověka. A to má už k šikanování blízko. Naše práva končí tam, kde začínají práva druhého. Aby člověk dokázal tyto dva fenomény rozlišit v praxi, je potřeba, aby znal kromě jiného několik vrstev speciální teorie šikanování, měl zkušenosti s řešením násilí mezi vrstevníky a byl morálně inteligentní.“

1 Zdroj: převzato z http://zpravy.idnes.cz/

2 Zdroj: citováno z http://www.minimalizacesikany.cz/index.php

Pomocné odkazy:

Ochrana osobních údajů, jednoduše.

https://privacyfix.com

DoNotTrack: Aktivní kontrola online soukromí, doplněk pro prohlížeč Mozilla Firefox.

https://www.abine.com/how-donottrackme-works/

Článek, který se zabývá sledováním Vaší aktivitou na internetu a proč používat DonotTrack.

https://support.mozilla.org/cs/kb/jak-reknu-webovym-strankam-aby-me-nesledovaly

MaskMe: Maskování IP adresy, E-mail adresy, Generování hesel apod. doplněk pro prohlížeč Mozilla Firefox.

https://www.abine.com/