MĚLNICKO -Policisté budou i letos dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu.
Mělničtí policisté dopravní služby i policisté vnější služby po všechny dubnové sváteční dny budou v rámci dopravně bezpečnostních opatření dohlížet na plynulost a bezpečnost silničního provozu. Svou pozornost a kontroly zaměříme především na alkohol u řidičů, používání bezpečnostních prvků, technický stav vozidel, dodržování povolené rychlost. Volné dny mohou způsobit zvýšený provoz na komunikacích a tím také zvýšené riziko dopravních nehod.
Sváteční dny jsou spojeny s pořádáním mnoha kulturních a sportovních akcí. V tomto období i díky příznivému počasí vyrazí lidé na své chaty a chalupy. Určitě mezi nimi nebudou chybět také svátečních řidiči, kteří za volant svých vozů nesedají každodenně. Tisíce řidičů vyrazí za svými rodinami.
Velikonoční období je spojeno s konzumací alkoholu. Mezi konzumenty patří bohužel mnohdy i řidiči a ostatní účastníci silničního provozu. Cyklisté a chodci, kteří se po komunikaci nebo v její těsné blízkosti pohybují po předchozí konzumaci alkoholu, nejsou výjimkou.
A právě tato skupina účastníků silničního provozu by měla pamatovat na svou bezpečnost. Nedostatečně osvětlený chodec či cyklista se velmi rychle může stát obětí dopravní nehody. Jako nejslabší účastníci silničního provozu jsou velmi často zraněni a usmrceni. Alkohol u chodců a cyklistů je stejně nebezpečný jako u řidičů motorových vozidel.
Mělničtí policisté proto upozorňují řidiče motorových vozidel, motorkáře, cyklisty i chodce:
Prožití klidných velikonočních svátků předchází několik dní shonu spojeného zejména s nakupováním. Shonu využívají kapsáři a různí zloději. Buďte proto obezřetní a chraňte si své věci! Stačí chvilka nepozornosti a peněženka s platební kartou a osobními doklady mizí v rukou zlodějů. Kapsáři vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí, sportovní akce, diskotéky, hromadné dopravní prostředky, rušné ulice. Krádež bývá blesková a okradený to mnohdy zjistí až po delší době.
Jak se bránit okradení?
Řádné zabezpečení vozidel
Nenechávejte na sedadlech ani odkládacích plochách vozidla žádné věci, zejména kabelky, kufříky a jiná zavazadla, mobilní telefony, fotoaparáty, notebooky, videokamery, doklady od vozidla či jiné osobní doklady, peněženky či volně položené peníze. Vedle cenných věcí nenechávejte ve vozidle ani další věci, např. oblečení. I zdánlivě „bezcenná" věc může pachatele nalákat.
Ani zavazadlový prostor vozidla není vhodný pro úschovu cenných věcí. Nikde, zejména před obchodem, restaurací či třeba budovou zaměstnání, nedávejte okatě do kufru cenné věci. Pachatelé si často své oběti právě na takových místech vytipují a při vloupání do vozidla jdou tzv. najisto. Proto vezměte věci vždy s sebou.
Před odchodem od vozidla
Před odchodem od vozidla zkontrolujte uzavření všech oken, včetně střešního, motorového a zavazadlového prostoru a uzavření a uzamčení všech dveří vozidla. Aktivujte všechna zabezpečovací zařízení, kterými Vaše vozidlo chráníte! Vozidlo zabezpečte i tehdy, vzdalujete-li se od něj třeba jen, abyste vyložili nákup.
Doporučujeme:
por. Mgr. Markéta Johnová