MĚLNICKO –Jezdíte na motorce jako spolujezdec? Zpozorněte!
Přepravovaní lidé na motorkách, čtyřkolkách nebo sněžných skútrech se aktivně podílejí na řízení a nesmí tak být pod vlivem omamných látek.
Svým chováním by mohli narušit ovladatelnost stroje a zapříčinit tak nehodu. Policisté mohou dát dýchnout spolujezdci už od 1. ledna 2022.
Jak se říká, neznalost zákona neomlouvá. Proto bychom motorkáře chtěli upozornit na nový předpis č. 365/2021 Sb., který zní následovně:
„Přepravovaná osoba, která se může aktivně podílet na jízdě vozidla (zejména šlapáním, bržděním, negativním ovlivňováním rovnováhy vozidla a obdobným způsobem), nesmí během jízdy a bezprostředně před jejím zahájením požít alkoholický nápoj nebo užít jinou návykovou látku nebo zahájit jízdu v takové době po požití alkoholického nápoje nebo užití jiné návykové látky, kdy by mohla být ještě pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.
Přepravovaná osoba podle předchozí věty je povinna podrobit se na výzvu policisty, vojenského policisty, zaměstnavatele, ošetřujícího lékaře nebo strážníka obecní policie vyšetření ke zjištění, zda není ovlivněna alkoholem nebo jinou návykovou látkou.“
Jaká hrozí pokuta?
Pokud policista zastaví motocykl nebo jiné vozidlo, na kterém bude sedět spolujezdec pod vlivem omamných látek, hrozí přepravovanému člověku pokuta ve výši 2 000 korun na místě nebo 1 500 až 2 500 Kč ve správním řízení. Řidič není z pohledu zákona za spolujezdce na stroji v tomto směru zodpovědný, a tudíž mu žádný postih nehrozí.