Týral a vyhrožoval své matce

Autor: PČR Neratovice <me.tisk@pcr.cz>, Téma: Policie informuje, Zdroj: pcr.cz, Vydáno dne: 19. 02. 2021

MĚLNICKO - Co je domácí násilí? 

Mělničtí kriminalisté obvinili sedmapadesátiletého muže ze zločinu týrání osoby ve společné domácnosti a přečinu nebezpečné vyhrožování.

Syn měl nejméně od poloviny listopadu 2018 do poloviny února letošního roku opakovaně napadat a slovně urážet svou matku. Jeho jednání vyvrcholilo napadením ženy, kdy ji bil pěstí do hlavy a kopal do celého těla. Přitom jí vyhrožoval, že ji zabije. Žena se ukryla na balkoně svého bytu a volala o pomoc. Přivolaní záchranáři ji převezli do nemocnice a policisté muže zadrželi.



Nyní mu hrozí trest odnětí svobody na 2 až 8 let

Týrání osoby žijící ve společném obydlí, jinak řečeno „domácí násilí,“ je fyzické, psychické nebo sexuální násilí mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí a mimo kontrolu veřejnosti. Intenzita násilných incidentů se během doby zpravidla stupňuje. U oběti vede ke ztrátě schopnosti násilí zastavit včas a situaci efektivně řešit.

Domácí násilí samo od sebe neskončí, naopak má nebezpečnou tendenci eskalovat. Ohrožené osoby potřebují včasnou a účinnou pomoc, ochranu a podporu.

Nebuďme slepí k domácímu násilí! Domácí násilí samo nezmizí! Jeho skrývání není řešením! Lhostejnost a skrývání domácího násilí je nejhorší možnou reakcí!

Znaky domácího násilí:

Proč je domácí násilí nebezpečné?

První kontakt s případem domácího násilí

Násilnou osobou může být:

Prioritou je zajistit bezpečí ohrožených osob a řešit situaci včas, cestou sociálně-právních opatření případně v kombinaci s trestněprávními opatřeními.

Bezpečnostní plán

Pokud se necítíte ve vztahu bezpečně, připravte se na možnosti ochrany pro případ dalšího násilného útoku. Zvažte zejména:

Jedná se zejména o:

Zavazadlo je možné nechat i mimo obydlí na místě, kde se k němu můžete snadno dostat.

Místa prvního kontaktu ohrožených osob se systémem pomoci: