MĚLNICKO - Zapojte se do pátrání po pohřešovaných dětech.
DÍTĚ V OHROŽENÍ – pravděpodobně každý z nás v minulosti zaznamenal toto oznámení v médiích. V České republice se každoročně pátrá přibližně po dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení a využívají se k tomu nejen všechny složky Integrovaného záchranného systému, ale i dobrovolníci z řad veřejnosti. Policisté mjr. Martin Kaiser a kpt. Petr Bureš přišli s nápadem mobilní aplikace ECHO, která výraznou měrou zvyšuje šanci na jejich nalezení a jejíž maximální rozšíření mezi uživatele chytrých telefonů může výrazně zkrátit dobu, po kterou se dítě hledá.
„Cílem naší aplikace je urychlení přenosu informací od Policie České republiky směrem k široké veřejnosti a její aktivní zapojení do pátrání,“ uvádí Martin Kaiser. V případě, že se pohřešuje dítě, je čas mimořádně důležitý, protože s každou hodinou šance na jeho nalezení klesá. Pokud by aplikace pomohla k včasnému nalezení byť jediného dítěte, tak naplní svůj zamýšlený účel. Její napojení na policejní databázi zajistí, že se v ní dítě objeví téměř okamžitě a jakýkoliv její uživatel může ihned pomoci s pátráním. Aplikace je zdarma, nijak neshromažďuje osobní informace a je nenáročná na data.
Mobilní aplikace ECHO je dalším ze stěžejních projektů Nadace Vodafone Česká republika, do které se partnersky zapojila Policie ČR. „Tým Echo patřil od začátku účasti v Laboratoři Nadace Vodafone k těm velmi ambiciózním. Z vlastních zkušeností věděli, proč to dělají, měli jasnou představu, jak toho dosáhnout, a věděli, komu to může pomoci,“ říká Jan Fencl, programový manažer pro technologické inovace Nadace Vodafone a doplňuje: „ECHO tak doplňuje námi podpořené aplikace, které pomáhají zachraňovat zdraví a životy lidí v Česku jako jsou aplikace Záchranka pro přivolání zdravotnické pomoci či Bright Sky pro odhalení domácího násilí.“
Zásadním partnerem z řad Policie ČR byl vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování plk. Jan Rybár, který přispěl důležitými odbornými radami. Projekt od samého počátku aktivně podporoval i policejní prezident genmjr. Jan Švejdar.
O důležitosti aplikace a jejím využití v praxi svědčí i to, že se stala součástí mobilní bezpečné platformy, což je zařízení (mobilní telefon), které mají u sebe policisté v přímém výkonu služby. První náměstek policejního prezidenta genmjr. Martin Vondrášek k tomu dodává: „Policisté budou díky aplikaci vedle standardních pátracích relací dostávat do svých služebních telefonů i specifické avízo o dětech v ohrožení. Významně se tak zvýší povědomí policistů o dětech v ohrožení, neboť se fotografie s textem automaticky zobrazí všem policistům, kteří po vyhlášení pátrání nastoupí do služby a přihlásí se do mobilní bezpečné platformy.“
Protože pátrání po dětech není jen národní doménou a často má přesah i do sousedních zemí, tvůrci uvažují i o rozšíření aplikace do okolních států.
„Veřejnost již v minulosti několikrát přispěla k úspěšnému pátrání, a proto věříme, že když dostane do ruky další nástroj, bude to fungovat ještě lépe. Telefon má dnes u sebe téměř každý,“ popisuje Martina Kaiser, jeden z autorů aplikace ECHO a dodává: „Vycházíme z toho, že každé pohřešované dítě musí někdo někde zahlédnout – v MHD, v obchodě, na benzinových stanicích, v parcích atd., když ale neví, že se po něm pátrá, tak pochopitelně žádnou aktivitu nevyvine. To bychom chtěli změnit.“
Modelovým případem pátrací akce po pohřešovaném dítěti byla například ta z letošního prosince, kdy se v Praze ztratil sedmiletý František. Připomenout si toto úspěšné pátrání můžeme v článku - https://www.policie.cz/clanek/dite-v-ohrozeni-aktualizace-369730.aspx