MĚLNICKO - Na 19. června připadá Evropský den proti vloupání.
Na Mělnicku došlo za uplynulý rok k 49 krádežím vloupáním do rodinných domů, do 20 bytů a 10 rekreačních objektů. Nejvíce vykradených bylo ostatních objektů, 58, to jsou například sklepy, sklepní kóje, stavební buňky, garáže, atd.
Na vykrádání obydlí se zaměřuje celorepublikový preventivní projekt s názvem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“, který představuje souhrn opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů. Jeho cílem je informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů v kombinaci i s elektronickou ochranou. Nabízí návod, jak správně postupovat a čeho se vyvarovat při výběru zabezpečovacích komponent, zdůrazňuje důležitost certifikace výrobků a služeb.
Certifikované produkty významným způsobem snižují riziko jejich překonání a odrazují nenechavce od vniknutí do obydlí. Hlavním nástrojem projektu je mobilní aplikace „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody na zabezpečení majetku, k dispozici je na Google Play nebo v App Store.
Projektem chceme probudit u majitelů domů a bytů zodpovědnost k vlastnímu majetku a zájem o jeho zabezpečování, ale i zvýšit zájem o dění v bezprostředním okolí. Nedílnou součástí projektu je vzdělávání policistů specializujících se na majetkovou trestnou činnost v nejnovějších technologiích zabezpečení majetku a v mechanických a elektronických zámkových systémech. Pocit bezpečí je v podstatě to základní, co k životu potřebujeme.
Podle statistik nejčastěji pachatelé dovnitř objektů vynikají okny a poté hlavními dveřmi. Lze je ale zabezpečit pomocí mechanických zábranných prostředků, např. bezpečností uzamykací systémy (odolné proti vrtání, násilnému vylomení cylindrické vložky), bezpečnostní kování, bezpečnostní dveře a zárubně (zabrání vyražení dveří), přídavné závory na dveře, okenice či mříže, bezpečnostní fólie (zamezí prohození předmětů, zpomalují dokonce i šíření požáru), bezpečnostní skla. Jde vlastně o prostředky, které ztěžují vniknutí do obydlí. Dále je možné použít technickou ochranu, reprezentují ji elektronická zařízení, kamerové monitorovací systémy, lokální signalizace akustická či optická, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací neboli telefonní hlásiče.
Máme několik typů zlodějů,Jedni si vybírají příhodné okolnosti jako je neuzamčený či nedostatečně zabezpečený dům. Zkušenější zloději si již objekt tipují důkladněji. Obhlížejí terén, počty nájemníků, rozdílnost zabezpečení. U organizovaných skupin, mnohdy na objednávku, je jejich důkladná příprava naprostou samozřejmostí. Vytipují nejen obydlí, ale i jeho vybavenost a cennosti v něm.
Letní měsíce jsou z hlediska vloupání do domů a bytů nejrizikovějším obdobím roku, protože velké množství lidí v době volna odjíždí na dovolenou. Minimální obranou proti zlodějům je řádné uzavření a uzamčení vstupních dveří a oken. Toto pravidlo platí, i když opouštíme domácnost jen na krátkou dobu. Pootevřená okna v pozici „ventilačky“ a různé prosklené plochy jsou pro nenechavce ideální vstupní cestou, kterou snadno překonávají.
Častým jevem jsou i vykradené domy v noci, zejména v letních měsících, kdy zloděj vleze do domu otevřeným oknem, prohledá přízemí, odkud odcizí cennosti. Majitelé domu přitom bezstarostně spí v patře.
Kromě samotných domů a bytů je třeba chránit i přilehlé objekty, jako jsou garáže, kůlny, sklepy, sklepní kóje apod. Policie se však bohužel setkává s případy, že majitelé venkovských stavení si své stodoly neuzamykají, uvnitř mají různou zahradní techniku, nářadí a jízdní kola, tyto věci nechávají také volně ležet na zahradě. Přístupný žebřík může dokonce pachateli umožnit snazší vstup do domu. Ze zkušeností policisté vědí, že zloději jsou často motorizovaní, zajíždějí přímo k obydlím a hřeší na nevšímavost lidí. Pomoci mohou všichni, kteří neznámé auto zaregistrují a dokáží případně na potencionální pachatele policii upozornit. Nutné je proto i kvalitní osvětlení a přehledné prostranství před objektem pro lepší viditelnost.
Pro případ vloupání je dobré pořídit si fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektronických přístrojů.
Pokud k vloupání došlo, neprodleně tuto skutečnost oznamte policistům PČR, protože čím dříve se policisté o vloupání dozvědí, tím je větší šance, že bude pachatel vypátrán a dopaden. V opačném případě je zde velká pravděpodobnost, že stopy, které pachatel na místě zanechal, budou z velké části znehodnoceny nebo nebude možné je vůbec vyhledat a zajistit. Při podezření z vykradení nevstupujte do obydlí a už vůbec po zlodějích neuklízejte.
A na závěr ještě několik shrnujících rad:
• Při odchodu z domu vždy zamykejte dveře a zavírejte okna. Okno v poloze ventilace a mikroventilace není zavřené!
• Náhodného zloděje může odradit i tabulka informující o přítomnosti psa či kamerového systému.
• Nechlubte se svým majetkem či cennostmi.
• Nechávejte si doma velkou finanční hotovost, ta patří do banky.
• Do domu nepouštějte neznámé lidi.
• Blíží se doba dovolených. Neinformujte o té vaší. Ani na sociálních sítích!
• V případě delší nepřítomnosti někoho požádejte o vybírání poštovní schránky.
• Když zjistíte podezřelou aktivitu v okolí vašeho domu, ihned informujte policisty nebo strážníky.
Další informace, včetně spotů k projektu naleznete na : https://www.policie.cz/clanek/novy-preventivni-projekt-na-ochranu-majetku.aspx