Podvody na internetu

Autor: PČR Neratovice <me.tisk@pcr.cz>, Téma: Policie informuje, Zdroj: pcr.cz, Vydáno dne: 07. 12. 2018

MĚLNICKO - Buďte opatrní při nákupech přes internet.
 
Policisté Obvodního oddělení Mělník přijali v těchto dnech trestní oznámení na neznámého pachatele. Poškozený si objednal v listopadu letošního roku na internetových stránkách mobilní telefon v ceně téměř 10 000,- Kč. Částku zaplatil, ale do současné doby mu objednané zboží nedorazilo, webové stránky jsou nefunkční a prodejce s ním nekomunikuje.


Podobný případ řeší i policisté z Obvodního oddělení Neratovice. Poškozený si na jiných webových stránkách také objednal mobilní telefon. Ani on nemá ani peníze ani objednaný mobil.

Policisté případy šetří jako trestný čin podvod.

Uvedený případ není ojedinělý. Na policii se obrací poměrně často poškození s tím, že si objednali na e-shopu zboží, zaplatili za něj předem, ale už se jej nedočkali. Upozorňujeme proto nakupující, aby si objednávali zboží pouze u renomovaných a prověřených on-line obchodníků. Varovným signálem může být podezřele nízká cena, ale také třeba požadování platby předem na účet bez možnosti dobírky, nebo to, že u obchodu chybí místo k fyzickému odběru zboží apod.

Při internetových nákupech buďte proto obezřetní!

Anonymní prostředí internetu dnes bohužel skýtá celou řadu příležitostí, jak někoho podvést a připravit jej o peníze, jak někomu třeba vyhrožovat, různě jej pomlouvat, apod. Trestná činnost se tak děje skrytě a maximálně sofistikovaně. O to hůř se policistům objasňuje. Naštěstí tak rychle, jak se vyvíjejí nejrůznější počítačové technologie, vyvíjejí se a zdokonalují i vyšetřovací postupy policie, proto bývá v odhalování tohoto druhu trestné činnosti často úspěšná.

Přesto všechno je ale obezřetnost vždy na místě. Podvodníci totiž často lákají na atraktivní zboží za podezřele nízké ceny a spoléhají na to, že jim zákazník uvěří. Abychom si ušetřili zklamání, je dobré sledovat recenze a jejich důvěryhodnost a raději nakupovat, třeba o něco dráž, u ověřených prodejců. Pokud bychom se obětí takového podvodníka přece jen stali, je třeba se neprodleně obrátit na policii. V takových případech je dobré doložit všechny dostupné důkazy, jako například emailovou korespondenci s prodejcem, print screen jeho  stránek, kontakt na něj apod. Podstatně se tím zvyšuje naděje na jeho vypátrání.