Senioři jsou nejohroženější skupinou osob zejména v souvislosti s majetkovou trestnou činností. Často se stávají terčem zlodějů, podvodníků a násilníků. Zranitelnější jsou i v silničním provozu. Policisté jim proto věnují v rámci preventivní činnosti velkou pozornost.
Z těchto důvodů se také uskutečnila v úterý 15. března 2016 odpoledne na městském úřadě beseda s neratovickými seniory.
Několik desítek seniorů si vyslechlo rady od nprap. Petlacha z místního obvodního oddělení jak předcházet přepadení, podvodům, jak se chránit před okradením a jak si zabezpečit majetek. Nezapomněl připomenout prohřešky lidí při nákupech a používání platebních karet, kdy sami svým chováním dáváme často šanci zlodějům. Další rady směřovaly k zabezpečení svých domovů, s důrazem na zabezpečení domovních a bytových dveří, používání řetízků a kukátek. Došlo i na konkrétní případy činnosti různých podvodníků.
Posledním tématem byla bezpečnost v silniční dopravě. Senioři byli seznámeni mimo jiné s novelou silničního a zákona a změnami z něho vyplývajícími. Zdůrazněno bylo používání reflexních prvků. Při pohybu na silnicích jsou nejzranitelnější nemotorizovaní účastnící silničního provozu, chodci a cyklisté. Zejména chodci by proto měli dbát na to, aby byli dobře vidět na dostatečnou vzdálenost a řidiči motorových vozidel se jim tak mohli včas vyhnout a předešli tak tragickým střetům.
„Vidět a být viděn“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Řidiči, kteří zranili chodce, se mnohdy shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě.
Všichni účastníci besedy v rámci preventivní akce „Vidíme se? “ dostali tašky s reflexním pruhem.
Několik obecných rad, které na besedě zazněly:
-
Podvodníci využívají různé záminky lsti, aby se dostali k vašim penězům.
-
Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
-
Nikdy neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
-
Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout. Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře pootevřené.
-
Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz.
-
Pokud si nejste jistí, zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
-
Podomní nabídky výher nebo výhodných koupí odmítejte, v naprosté většině jde o podvod.
-
Nepodepisujte žádné Vámi nevyžádané smlouvy a vše si v klidu promyslete.
-
Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
-
Napište si důležitá telefonní čísla a mějte je v blízkosti telefonu