Přednáška o šikaně

Autor: MP <info@mpneratovice>, Téma: Prevence kriminality, Zdroj: mpneratovice.cz, Vydáno dne: 16. 04. 2014

Dne 15. 4. 2014 proběhla v rámci prevence kriminality na základní škole v Byškovicích se žáky 2. stupně přednáška na téma šikana a kyberšikana. Žákům byly na začátku přednášky osvětleny pojmy, co je šikana a jaké formy může nabývat. Hovořeno bylo o tom, kdo se může stát obětí šikany, kdo bývá šikanující, a v co taková šikana může u oběti vyústit. Během přednášky si žáci zahráli v modelových scénkách, ve kterých se vžili do role agresora i oběti, kde si mohly vyzkoušet „vymáhání“ kapesného apod. I přesto, že se žáci během scének usmívali, tak si po dotazu strážníků uvědomili, že se jedná o velmi závažnou problematiku, tyto situace ve skutečnosti zábavné nejsou a začali je brát vážně.



V současné době se šikanou velmi úzce souvisí kyberšikana, o které bylo v druhé části také okrajově hovořeno. S touto tématikou souvisí sociální sítě a elektronická komunikace, které jsou v dnešní době čím dál více žáky využívány, čímž se mohou vystavovat různým rizikům. Aby snížili tato možná rizika, byla jim ponechána příručka k sociální síti Facebook, která je provede bezpečným nastavením této sítě a zároveň jim bylo rozdáno desatero online bezpečnosti s článkem "Škádlení nebo šikana?" s pomocnými odkazy na užitečné doplňky, které jim byly vysvětleny. Dále jim byl zanechán článek přibližující problematiku Facebooku a autorských práv, aby věděli, co na těchto stránkách mohou a nemohou zveřejňovat a jak se chránit.

Cílem této přednášky bylo, aby si žáci „odnesli“ poučení, jak se chovat v případě, že se stanou oběťmi šikany nebo kyberšikany. Žákům bylo mimo jiné několikrát opakováno, aby v případě, že se stanou oběťmi šikany, nebo jiné protiprávní činnosti, se obrátili na učitele, rodiče či přímo kontaktovali Městskou policii Neratovice.

Fotografie

Desatero online bezpečnosti:

  1. Vždy respektujte ostatní uživatele a „nečiň jim to, co nechceš, aby oni činili tobě.“
  2. Nevěřte každé informaci, kterou na internetu získáte a nezapomeňte, že opatrný internetový „serfař“ je inteligentní „serfař“.
  3. Velmi dobře si rozmyslete, co odesíláte a komu a nikdy neposílejte nikomu, koho neznáte, svoji fotografii a už vůbec ne intimní a ani další informace o Vás, (nedávejte nikomu své osobní údaje, adresu, věk, telefon, váš popis, kam chodíte apod.) nikdy nevíte, kdo se skrývá za monitorem.
  4. Udržujte veškerá svá hesla v tajnosti, nikdy nemějte k více účtům stejná hesla a dodržujte, aby se hesla neskládala jen z čísel, data narození apod., nesdělujte je ani kamarádovi.
  5. Seznamte se s pravidly chatu, sociální sítě či diskuse, ať víte, co je zakázáno dělat a když se s někým nechcete bavit, nebavte se.
  6. Na neslušné, hrubé nebo vulgární e-maily, vzkazy, příspěvky apod. nikdy neodpovídejte.
  7. Před tím než si domluvíte schůzku po internetu, tak se s tímto záměrem někomu svěřte (alespoň jednomu z rodičů) a když už na schůzku půjdete, je pro vaše bezpečí důležité, aby vás někdo např. z kamarádů, zpovzdálí sledoval.
  8. Pokud při „serfování“ po internetu narazíte na nějaký obrázek či text, nebo vám přijde e-mail, který vás šokuje, okamžitě opusťte webovou stránku, nebo e-mail smažte a informujte o tom rodiče.
  9. Jestliže vás nějaké stránky při „serfování“ internetem vyděsí, nebo přivedou do rozpaků, svěřte se rodičům, nebo dospělému.
  10. Snižte riziko zavirování počítače, nebo jiného „škůdce“, aby se usadil v počítači tím, že nebudete otevírat přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.