Dne 10. 4. 2014 proběhla na II. ZŠ pro žáky 6.A v rámci prevence kriminality přednáška s praktickým nácvikem první pomoci. Na začátku teoretické části bylo žákům promítnuto krátké video, kde bylo vidět, jak postupovat u různých zranění, jako např. vymknuté klouby, odřeniny a ukázka resuscitace. Po promítání videa preventista hovořil o tom, co to vlastně první pomoc je, co je jejím cílem a jak postupovat, aby nebyl ohrožen život a zdraví zachránce, ani zachraňovaného. Dále byly zmíněny základní životní funkce (vědomí, tep, dech) a způsoby, jak je zjistit, ale hlavně bylo popsáno, jakým způsobem je možné tyto funkce obnovit. Strážníci dále studentům řekli, jak by měli postupovat, když se setkají s epileptikem, který má záchvat, nebo s osobou, která ztratila vědomí a nedýchá. Dále se okrajově hovořilo i o diabetes a rizicích, která tuto nemoc mohou provázet, jako hypoglykémie, nebo hyperglykémie. Žákům bylo popsáno, jak mají uvolnit horní cesty dýchací, v jakých případech mají uložit zraněného do stabilizované polohy, a také jim byla popsána kardiopulmonální resuscitace (KPR). V průběhu přednášky se dvěma žačkám udělalo nevolno a začala ztrácet vědomí. Včasným zásahem strážníků s asistencí jejich učitelek se dívkám po chvilce udělalo lépe, ale stejně si je vyzvedli rodiče, aby se o ně dále postarali.
V druhé praktické části byl žákům ukázán AED a resuscitační model dospělého, na kterém preventista ukázal, jak defibrilátor funguje. AED záchranáře hlasově naviguje postupem první pomoci k záchraně života a zdraví, než dorazí odborná lékařská pomoc. Žáci si po této ukázce mohli sami vyzkoušet oživování „panáka“, na kterém zjišťovali životní funkce a následně si vyzkoušeli nepřímou masáž srdce a umělé dýchání. Ve většině případů postupovali správně a na chyby, týkající se převážně špatného dýchání a nedostatečného záklonu hlavy, byli preventistou upozorněni s radou, jak postupovat správně.
Cílem přednášky bylo žáky seznámit se základy poskytnutí první pomoci, aby se jí nebáli poskytnout, a v případě, kdy bude první pomoc nutná, zachovali klidnou hlavu, správně kontaktovali IZS a dokázali zjistit základní životní funkce a poskytnout první pomoc.
Několik zásad první pomoci k připomenutí: