Přednáška nejen o šikaně

Autor: MP <info@mpneratovice>, Téma: Prevence kriminality, Zdroj: mpneratovice.cz, Vydáno dne: 17. 10. 2013

Dne 17. 10. 2013 proběhla na druhém stupni ZŠ v Byškovicích v rámci prevence kriminality přednáška, tematicky zaměřená na šikanu a kyberšikanu. Na začátku přednášky strážníci žákům vysvětlili pojmy jako agrese, agresivita, co je to šikana a jaké formy může nabývat. Dále bylo preventistou zmíněno o typech agresorů a v co taková šikana může vyústit.



Se šikanou v dnešní době velmi úzce souvisí kyberšikana, o které bylo okrajově hovořeno, a v čem spočívají jejich hlavní rozdíly. Dále bylo žákům vysvětleno, jak by se měli zachovat v případě, když se stanou obětí urážek, posměšků, prvopočátků šikany, či kyberšikany. Plynule se přešlo i na další témata, která přímo nesouvisí se šikanou. Strážníci žákům vysvětlili, co je to nutná obrana a krajní nouze, v jakých případech se uplatňuje, a jak se mají chovat, když je někdo napadne, nebo se stanou svědky napadení. Dále se okrajově hovořilo o drogách, kouření, alkoholu, i o zdravotních dopadech na organismus, které souvisejí s užíváním návykových látek.

 

Cílem této přednášky bylo to, aby si žáci „odnesli“, že nemají sami řešit, když se stanou obětí šikany, nebo jiného protiprávního jednání, ale mají se obrátit na učitele, rodiče, nebo přímo kontaktovat městskou policii. K této přednášce bylo žákům ponecháno desatero online bezpečnosti s článkem „Škádlení nebo šikana?“ s pomocnými odkazy na užitečné doplňky do internetového prohlížeče.

 

Desatero online bezpečnosti:

  1. Vždy respektujte ostatní uživatele a „nečiň jim to, co nechceš, aby oni činili tobě.“
  2. Nevěřte každé informaci, kterou na internetu získáte a nezapomeňte, že opatrný internetový „serfař“ je inteligentní „serfař“.
  3. Velmi dobře si rozmyslete, co odesíláte a komu a nikdy neposílejte nikomu, koho neznáte, svoji fotografii a už vůbec ne intimní a ani další informace o Vás, (nedávejte nikomu své osobní údaje, adresu, věk, telefon, váš popis, kam chodíte apod.) nikdy nevíte, kdo se skrývá za monitorem.
  4. Udržujte veškerá svá hesla v tajnosti, nikdy nemějte k více účtům stejná hesla a dodržujte, aby se hesla neskládala jen z čísel, data narození apod., nesdělujte je ani kamarádovi.
  5. Seznamte se s pravidly chatu, sociální sítě či diskuse, ať víte, co je zakázáno dělat a když se s někým nechcete bavit, nebavte se.
  6. Na neslušné, hrubé nebo vulgární e-maily, vzkazy, příspěvky apod. nikdy neodpovídejte.
  7. Před tím než si domluvíte schůzku po internetu, tak se s tímto záměrem někomu svěřte (alespoň jednomu z rodičů) a když už na schůzku půjdete, je pro vaše bezpečí důležité, aby vás někdo např. z kamarádů, zpovzdálí sledoval.
  8. Pokud při „serfování“ po internetu narazíte na nějaký obrázek či text, nebo vám přijde e-mail, který vás šokuje, okamžitě opusťte webovou stránku, nebo e-mail smažte a informujte o tom rodiče.
  9. Jestliže vás nějaké stránky při „serfování“ internetem vyděsí, nebo přivedou do rozpaků, svěřte se rodičům, nebo dospělému.
  10. Snižte riziko zavirování počítače, nebo jiného „škůdce“, aby se usadil v počítači tím, že nebudete otevírat přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.