Dne 11. 6. 2013 proběhla pro žáky ZŠ v Byškovicích v rámci prevence kriminality přednáška první pomoci s praktickým nácvikem. Na začátku teoretické části bylo žákům promítnuto krátké video, ve kterém bylo názorně předvedeno, jak postupovat u různých zranění, jako např. zlomeniny, odřeniny, krvácení. Po videoukázce preventista přednášel o první pomoci, co to vlastně je a jak správně postupovat při zachraňování zdraví a života zraněného.
Žákům byly vysvětleny základní životní funkce (vědomí, srdeční činnost, dech), jak je mohou zjistit a jak postupovat při jejich obnově. Dále bylo hovořeno o způsobu ošetření drobných zranění, jako jsou popáleniny a vymknuté klouby. Hovořilo se krátce i o epilepsii, jak žáci mohou poznat, že se jedná o epileptický záchvat, ať už o malý, či velký a jakým způsobem v těchto případech poskytovat první pomoc. Žákům bylo vysvětleno, jak mají uvolnit horní cesty dýchací, v jakých případech uložit zraněného do zotavovací polohy a také jim byla popsána kardiopulmonální resuscitace (KPR).
V druhé, praktické části, si žáci prohlédli AED a resuscitační model dospělého, na kterém preventista předvedl, jak defibrilátor funguje. AED si sám dokáže zjistit srdeční činnost zraněného a hlasově navigovat laického záchranáře první pomocí k záchraně života a zdraví, než dorazí odborná lékařská pomoc. Žáci si následně zkoušeli na „panáku“ postup oživování, od kontroly životních funkcí, přes uvolnění horních cest dýchacích, až po umělé dýchání a nepřímou masáž srdce. Většina žáků prováděla resuscitaci správně, a ti, kteří se dopouštěli převážně špatně provedeného umělého dýchání, byli strážníky opraveni s radou, jak postupovat správně.
Cílem této přednášky bylo žáky seznámit se základy poskytování první pomoci, aby se nebáli pomoci a v případě, kdy první pomoc bude neodkladná, si zachovali chladnou hlavu, dokázali zjistit stav zraněného, životní funkce, správně kontaktovali IZS a resuscitovali.
Několik zásad první pomoci k připomenutí: