Dne 31. 10. 2012 byla v rámci prevence kriminality uskutečněna městskou policií přednáška studentům na Obchodní akademii SOVA, o. p. s. v Lobkovicích. Obsahem této přednášky byly úkoly městské policie např. pravomoci, kdo se může stát strážníkem, zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku apod. Dále bylo zmíněno chování při návratech z diskoték, nakupování v obchodech, rizikách při vybírání peněz z bankomatů a dalších činnostech, při kterých hrozí krádeže či přepadení. V průběhu přednášky se studenti dále zajímali o problematiku kouření na veřejných prostranstvích, kde je to zakázáno, a na konci přednášky studenti vyjádřili prosbu, zda by nemohla být přednáška prodloužena. Při prodloužení přednášky proběhla volná diskuze mezi studenty a strážníky. Studenti se ptali na problematiku sociálních sítí a „novodobé“ komunikace. Bylo zmíněno především to, jak se chovat na sociální síti, ochrana osobních informací, např. programy, které zabraňují odesílání dat třetím stranám a bezpečné využívání internetového bankovnictví. Dále se studenti zajímali o rizika spojená s prací strážníka a nechyběly dotazy ohledně konkrétních příběhů. Když to bylo jen trochu možné, byly studentům nějaké příběhy převyprávěny, u kterých např. hrozilo riziko nakažení vážnou nemocí, při zadržování pachatele apod.
Dalšími tématy byly otázky problematiky internetového bankovnictví, sociálních sítí, drog apod., jako např.:
- nechodit málo osvětlenými ulicemi, parky a zákoutími
- dát si pozor na osoby nabízejícími různé služby a zboží, výhry a koupě
- nenechávat bez dohledu klíče od bytu, doklady, cennosti (např. u lékaře, v restauraci, na úřadě)
- zamykat byt a zavřít okna i při jeho krátkodobém opuštění
- peníze z bankomatů nevybírat za tmy (pokud to není nutné) a používat bankomaty na více frekventovaných místech
- při telefonních hovorech nebo po internetu nesdělovat nikomu cizímu důvěrné informace (data narození, telefonní čísla)
- nesvěřovat se kamarádům před neznámými lidmi o odjezdu s rodiči na dovolenou, kdy odcházejí a přicházejí z práce apod.
- aby se za každou cenu nebránili, chce-li jim někdo ukrást třeba kabelku, batoh apod.
- neotvírat byt cizím lidem, aniž by se přesvědčili, kdo za nimi stojí (kukátko)
- aby nepřijímali doprovod nabízený neznámými lidmi, i kdyby vypadali velmi důvěryhodně
- aby se dívky nechaly doprovázet domů z diskoték, kina apod. dobrými známými
- nezveřejňovat osobní informace prostřednictvím sociálních sítí apod.
Cílem této přednášky bylo, aby si studenti "odnesli" co nejvíce poznatků, které využijí k tomu, aby se nestali oběťmi trestné činnosti či alespoň snížili jeho riziko. V neposlední řadě byli poučeni, jak se chovat, pokud se stanou oběťmi trestné činnosti, včetně připomenutí následujících kontaktů:
Policie České republiky 158
Hasiči 150
Záchranná služba 155
Městská policie 156
Integrovaný záchranný systém 112