Přednáška nejen o šikaně

Autor: MP <info@mpneratovice>, Téma: Prevence kriminality, Zdroj: mpneratovice.cz, Vydáno dne: 25. 01. 2017

Dne 18. 1. 2017 proběhla pro žáky 1. a 3. tříd základní školy v Tišicích přednáška na téma šikana a ukázky vybavení MP. V první části přednášky zaměřené na téma šikana bylo vysvětleno, co je to šikana, dále byl kladen důraz na rizika šikany a jejich dopad na šikanovanou osobu. Žákům bylo přiblíženo, jak se snadno a rychle mohou dostat do role oběti nebo agresora, který šikanuje a terorizuje své okolí, např. vynucováním svačiny či peněz na spolužácích, ale také posmíváním se na účet hendikepované osoby či žáka, který se nějakým způsobem odlišuje od ostatních. 



Starším žákům bylo vysvětleno, co je to kyberšikana, jak se chránit a co dělat v případě, že se na nich někdo kyberšikany dopouští. Zároveň jim byla vysvětlena všechna možná rizika a příčiny šikany i kyberšikany a jak se v takových situacích zachovat s tím, aby nebyli lhostejní k ostatním a v případě, že o takovém chování vědí, tak ať ho nahlásí třídnímu učiteli, rodičům či přímo kontaktovali policii. V druhé části bylo dětem představeno vybavení MP, např. měření hluku, měření hladiny alkoholu, čtečky čipů na psy, defibrilátor apod. Cílem této přednášky mimo jiné bylo, aby si žáci „odnesli“ poučení, jak se chovat v případě, že se stanou oběťmi šikany nebo kyberšikany a aby v případě, že se stanou oběťmi šikany, nebo jiné protiprávní činnosti, se obrátili na učitele, rodiče či přímo kontaktovali policii. Na závěr nutno podotknout, že žákům se přednáška líbila a přesto, že by profil na sociální síti neměli mít, jim byla připomenuta důležitá pravidla.

 

Několik málo důležitých rad, které žáci z úst strážníků slyšeli:

Desatero online bezpečnosti:

  1. Vždy respektujte ostatní uživatele a „nečiň jim to, co nechceš, aby oni činili tobě.“
  2. Nevěřte každé informaci, kterou na internetu získáte a nezapomeňte, že opatrný internetový „surfař“ je inteligentní „surfař“.
  3. Velmi dobře si rozmyslete, co odesíláte a komu a nikdy neposílejte nikomu, koho neznáte, svoji fotografii a už vůbec ne intimní a ani další informace o Vás, (nedávejte nikomu své osobní údaje, adresu, věk, telefon, váš popis, kam chodíte apod.) nikdy nevíte, kdo se skrývá za monitorem.
  4. Udržujte veškerá svá hesla v tajnosti, nikdy nemějte k více účtům stejná hesla a dodržujte, aby se hesla neskládala jen z čísel, data narození apod., nesdělujte je ani kamarádovi.
  5. Seznamte se s pravidly chatu, sociální sítě či diskuse, ať víte, co je zakázáno dělat a když se s někým nechcete bavit, nebavte se.
  6. Na neslušné, hrubé nebo vulgární e-maily, vzkazy, příspěvky apod. nikdy neodpovídejte.
  7. Před tím než si domluvíte schůzku po internetu, tak se s tímto záměrem někomu svěřte (alespoň jednomu z rodičů) a když už na schůzku půjdete, je pro vaše bezpečí důležité, aby vás někdo např. z kamarádů, zpovzdálí sledoval.
  8. Pokud při „surfování“ po internetu narazíte na nějaký obrázek či text, nebo vám přijde e-mail, který vás šokuje, okamžitě opusťte webovou stránku, nebo e-mail smažte a informujte o tom rodiče.
  9. Jestliže vás nějaké stránky při „surfování“ internetem vyděsí, nebo přivedou do rozpaků, svěřte se rodičům, nebo dospělému.
  10. Snižte riziko zavirování počítače, nebo jiného „škůdce“, aby se usadil v počítači tím, že nebudete otevírat přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.